Спекулянт Країни Рад

В наші дні, коли валютний ділінг є в тому, що кожному поважає себе кредитній установі, що володіє відповідною ліцензією ЦБ, важко уявити собі, що яких-небудь двадцять з невеликим років назад всього декілька молодих людей, випускників фінансового інституту, в жахливих по наших часах умовах, за допомогою примітивної апаратури цілком професійно і по-капіталістічеські заробляли вільноконвертовану валюту для величезної держави. Про ту «героїчну епоху» і про проблеми сьогоднішніх розповідає кореспондентові «ВС» член правління, директор казначейства банку МФК Едуард Миколайович Королев, що стояв біля витоків валютного ділінга в Радянському Союзі.

«Сергій Фадєєв»: Розкажіть, будь ласка, хто, де, як і з якою метою займався за радянських часів валютними спекуляціями? Який був тоді механізм торгів валютою? Епізодично або постійно проводилися подібні операції? Чи була прибутковість їх неодмінною умовою?

Едуард Корольов: Я прийшов працювати у Валютне управління Внешторгбанка СРСР в 1979 році. ВТБ вже тоді активно і постійно брав участь в торгах на міжнародному валютному ринку. Проте валютні спекуляції, ми називали їх «валютний арбітраж», як і саме отримання прибули в результаті їх проведення, - це була лише одна, не далеко найважливіша і така, що зовсім не визначає, із завдань, що стоять перед нашим підрозділом. Займаючись валютним арбітражем від імені Внешторгбанка СРСР, ми по суті були першими легальними валютними спекулянтами в країні, в Кримінальному кодексі якої існувала 88 стаття, що загрожувала валютникам немислимою карою, - аж до страти.
Небагато зараз пам'ятають про справу Рокотова, який був страчений саме по цій статті. Важко це представити, але все саме так і було. Головною і щонайпершою метою була підтримка стійкого платіжного балансу країни. Тоді ВТБ був єдиною, монопольною фінансовою організацією, що відповідає за підтримку раціонального валютного балансу держави і забезпечення його оптимальної структури. Банк відповідав за виконання всіх зобов'язань СРСР за зовнішньоторговельними розрахунками. На міжнародному валютному ринку ВТБ був присутній постійно, був дуже великим і вельми поважаним його учасником. В ті роки країна володіла справді бездоганною репутацією у сфері банківських платежів, запозичень і т.п.
ВТБ вже тоді оперував сумами в десятки мільярдів доларів США, відповідно, і прибуток вимірювався сотнями мільйонів. Хочу ще раз підкреслити, що отримання прибули в результаті валютного арбітражу тоді зовсім не було самоціллю. Ми винні були в умовах замкнутого неконвертованого рубля за рахунок експортної виручки, що поступає, або запозичень в іноземних валютах забезпечити платежі різних зовнішньоторговельних організацій (за винятком розрахунків по клірингу і спецрахункам). Тому основу конверсійних операцій в ті роки, як правило, складали розрахунки за дорученнями наших клієнтів.


0 Відгуків на “Спекулянт Країни Рад”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук