Що таке фрактал

В природі фракталів не існує, але деякі об'єкти, що характеризуються «нерегулярною поведінкою», можна успішно моделювати за допомогою фракталів. Як розпізнати фрактал, наприклад, на площині? В принципі не складно.
Треба покрити точки множини маленькими квадратами і порахувати їх число, а потім подивитися, як зміниться число квадратів в покритті, якщо розмір квадрата зменшити удвічі. Якщо число квадратів збільшиться, наприклад, в 3 або в 2.75 разу, означає перед нами фрактал.
Якщо ви намалюєте графік зміни котирувань якій-небудь акції (тимчасові інтервали між сусідніми барами повинні бути достатньо маленькими), то в деяких практичних ситуаціях фрактали будуть достатньо хорошими моделями для такого графіка. Як і всяка модель, фрактал описує динаміку котирувань даної акції лише приблизно.
Щоб точність наближення була задовільною, потрібно, щоб на графіці було «багато» барів, а сам графік поводився «украй нерегулярно». Конкретний сенс узятих в лапки слів визначається умовами того практичного завдання, яке передбачається вирішувати.

За визначенням М. Чекулаєва, фрактал - це сукупність п'яти барів, розташованих «куточком» вгору або вниз. З традиційним визначенням фрактала таке «визначення» узгоджується насилу. Сказати, що п'ять - це багато, можна лише з дуже великою натяжкою. Та і «нерегулярним» таку поведінку котирувань не назвеш.
Фактично ми маємо дві різні позиції: загальноприйняте визначення фрактала (вперше його дав Би. Мандельброт]) і довільне визначення М. Чекулаєва. Посилання останнього на Б. Мандельброта слід визнати некоректними, а самі фрактали - як сьогодення, так і фрактали у версії М. Чекулаева - слід розглядати окремо. Нижче ми розглянемо властивості фракталів у визначенні Б.
Мандельброта, що представляється авторові цікавішим.

Принципи аналізу ринку

Нам буде зручно почати здалеку. Чи не замислювалися ви про те, чому працюють на практиці методи технічного аналізу? Здавалося б, життя нескінченно різноманітне, щодня міняються персонажі, що мелькають на околориночном горизонті, виникають нові товари і цілі галузі виробництва, перекроюються географічні карти, а на графіках незмінно з'являються одні і ті ж конфігурації.
Чому таке можливе?

Перш за все, відмітимо, що технічний аналітик має справу тільки з невеликим тимчасовим відрізком графіка котирувань. По-друге, припустимо, що ринок наданий самому собі. Тоді природно вважати, що на зміну параметрів ринку істотний вплив роблять лише значення параметрів у нинішній момент часу і, частково, в не дуже далекому минулому.
Якщо ці припущення виконуються, то динаміку ринку можна описати системою диференціальних рівнянь. Відомо, що, якщо розглядати рішення такої системи на маленьких тимчасових відрізках, то якісна різноманітність використовуваних рівнянь невелика, і майже завжди рішення системи буде схоже на одну з «типових фігур».


0 Відгуків на “Що таке фрактал”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук