Нерішучість і параліч трейдера

Нерішучість трейдера народжується за ситуації, коли методи конфліктують між собою, і він зазнає труднощі з вибором. Ці проблеми порівняно легко вирішити.

Може наступити ситуація, коли з методами все ясно, але трейдер з якоїсь причини не діє відповідно до них. Ця ситуація набагато важча, і разниє правила поведінки тут зазвичай не допомагають.

Інтелект + емоції = проблеми

Можна сказати, що проблеми нерішучості трейдера є інтелектуальними, тоді як проблеми паралічу завжди емоційні за своєю природою.

Під інтелектуальним я подразумеваю те, що трейдер зазвичай просто не має достатньої інформації для ухвалення об'єктивного рішення за наявності конфлікту методів.

Розглянемо цю ситуацію на реальному прикладі. Допустимо, ми використовуємо в своїй торговій стратегії поєднання двох методів: ковзаючі середні (Moving Averages, MA) і рівні Боллінджера (Bollinger Bands, BB). При цьому як основні сигнали ми використовуємо "віддзеркалення" МА від ВВ (області А, В).

І ось ми стикаємося з ситуацією, коли МА підходить до ВВ, але замість віддзеркалення починає рухатися з нею в одному напрямі. Спостерігається явна суперечність методів. Напрям МА чітко указує на покупку, а знаходження МА у верхньої лінії ВВ - на короткий продаж. Тут-то і виникає пов'язана з цією суперечністю нерішучість.

Вирішити таку нерішучість досить просто. Потрібно привернути ще один "арбітражний" метод або правило. У нашому випадку це може бути наступне правило: "Якщо при підході до ВВ МА не міняє напряму, а, навпаки, ВВ починає слідувати у напрямі МА, - це сигнал відкрити позиції у бік руху МА".

При застосуванні цього правила протиріччя методів вирішується, і трейдер може ухвалити мотивоване рішення. Проблеми нерішучості трейдера найкращим чином вирішуються більш поглибленим дослідженням вживаних методів, їх взаємодії, а також базових чинників ринку, які лежать в основі використовуваних методів.

Ковзаюча середня підходить до рівня Боллінджера, але замість віддзеркалення починає рухатися з нею в одному напрямі.

З приведеного прикладу відразу виходять декілька простих практичних висновків.

  • Ніж менше методів одне тимчасово використовує трейдер, тим менше вірогідність виникнення конфлікту методів.
  • Ніж менше методів одне тимчасово використовує трейдер, тим менше додаткових правил потрібно для вирішення конфлікту.
  • "Арбітражний" метод потрібно застосовувати виключно для вирішення конфлікту (інакше див. пункти 1 і 2). І один загальний висновок. Сама краща стратегія - це проста стратегія. Не забувайте, що будь-яка ситуація вирішення конфлікту методів, навіть така проста, як в приведеному прикладі, завжди несе в собі серйозне психологічне навантаження на трейдера і частково підриває його віру у вибрану стратегію.

0 Відгуків на “Нерішучість і параліч трейдера”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук