Капітал банків поповниться ризиками

Про намір Центрального банку понизити коефіцієнт ризику по іпотечних кредитах “Ъ” розповів директор департаменту банківського регулювання і нагляду ЦБ Олексій Симановській. Коефіцієнт ризику по іпотеці враховується при розрахунку нормативу достатності капіталу банків (Н1).
“Ми розглядаємо можливість зниження коефіцієнта ризику по іпотечних кредитах до 70% за умови відповідності цих кредитів стандартам Агентства по іпотечному житловому кредитуванню і певним вимогам до рівня забезпечення”, - пояснив він.

Згідно інструкції ЦБ “О обов'язкових нормативах банків”, норматив достатності капіталу банку визначається як відношення капіталу банку до суми його активів, зважених по рівню ризику. Всі активи банку підрозділяються на п'ять груп, кожною з яких привласнений свій коефіцієнт ризику. Кредити складають близько 65% від всіх активів банківської системи.
Коефіцієнт ризику по кредитах, до яких відноситься і іпотека, в даний момент складає 100%.

Зниження коефіцієнта ризику по іпотеці дозволить банкам, що видають іпотечні кредити, збільшити норматив достатності капіталу. За оцінкою гендиректора ЦЕА “Інтерфакс” Михайла Матовникова, таке послаблення еквівалентне збільшенню капіталу банків на 1% по банківській системі.
“Це усереднена оцінка, збільшення Н1, у кожному конкретному випадку залежатиме від того, яку частку в кредитному портфелі банку займає іпотека”, - пояснює пан Матовников. “Зниження коефіцієнта ризику по іпотеці - один із способів підтримати достатність капіталу банків на необхідному рівні”, - згоден аналітик інвесткомпанії “Метрополь” Марк Рубінштейн.
Мінімальне допустиме значення Н1, на вимоги ЦБ, 10% для банків з розміром капіталу більш Ђ5 млрд і 11% для банків з капіталом менш Ђ5 млрд.

Раніше самі банкіри пропонували понизити коефіцієнт ризику по іпотеці, оскільки цей вид кредитування є соціально значущим. Проте ЦБ цю ідею не підтримав. Погоджуватися на послаблення, на думку учасників ринку, ЦБ доводиться із-за погіршення ситуації з достатністю капіталу банків.
За оцінками Михайла Матовникова, “банки, норматив достатності яких нижче потрібних 10%, санували - це “Вефк”, “Північна скарбниця”, “Потенціал”, Свердловський губернський банк і Банк24.ру”. “Ще чотири банки мають показник достатності капіталу від 10% до 11% - це КМБ-банк, Пробізнесбанк, Промсвязьбанк і Московський обласний банк”, - додає він.
У банків, що традиційно видавали іпотечні кредити, норматив Н1 складає 11,01-13%: по даним на 1 квітня, у ВТБ 24 він рівний 11,09%, у Банку Москви - 12,96%, у Газпромбанка - 11,01%, у Юникредітбанка -12,5%, у банку “Дельтакредіт” - 12,41%.


0 Відгуків на “Капітал банків поповниться ризиками”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук