Економічні теорії

Відвіку, питання про те, на скільки активна держава повинно втручатися в економічне життя країни хвилював багато економістів. Прихильники жорсткого контролю з боку державних структур переконані, що ринок сам по собі не стабільний: у його розвитку постійно виникають перекоси, що веде до криз. Отже, наїпервейшая завдання держави - згладжування подібних перекосів, а також пом'якшення і ліквідація негативних чинників розвитку, здатних привести до кризи.
Прихильники вільного розвитку економіки вважають, що ринкове господарство через внутрішні тенденції прагне до стабільності і самоналагодження, а державне втручання веде до порушення нормального ходу економічного розвитку.
Так вийшло, що вперше закінчена економічна теорія, з'явилася саме в стані супротивників державного втручання - з тих пір ідеї цієї групи економістів називають класичними.
У історії відомі періоди, коли різні держави віддавали перевагу тому або іншому підходу до управління економікою, переходячи від класичного принципу laissez faire (т.е. абсолютного невтручання держави в ділове життя), до жорстокого контролю над господарською діяльністю і потім знов обмежуючи своє втручання. На сьогоднішній день в економічній науці домінують дві школи, що спочатку є непримиренними антагоністами. Це кейнсианци , виступаючі за активне втручання держави в економіку і монетарісти , що закликають звести державні регулятори до мінімуму.
У сучасному світі керівництва промислово розвинених країн використовують ідеї обох груп, залежно від поставлених цілей, застосовуючи ті або інші інструменти з їх загального багажу.

Кейнсианство

Велика депресія 30-х років з'явилася найбільшою економічною катастрофою в сучасній історії. У перебігу 1929-1932 років промислове виробництво у всьому світі було в значній мірі згорнуте, скоротившись майже наполовину в США, на 40%- в Германії, приблизно на30%-во Франції і “лише” на 10%- у Великобританії, де економічна криза почалася ще в 20-х роках.
Промислово-розвинені країни зіткнулися також з унікальною по своїх масштабах дефляцією, в результаті якої ціни впали майже на 25% у Великобританії, трохи більше - в Германії і США, і більш ніж на 40% - у Франції. Проте, найбільші втрати людського капіталу виражалися в безробітті. Велика депресія стала глобальним явищем, перекинувшись з розвинених країн в ті, що розвиваються.
Чим же була викликана така великомасштабна, всеосяжна криза? Дж.М.Кейнс був першим, хто дав раціональне пояснення цьому феномену. У своїй “Загальній теорії зайнятості, відсотка і грошей” Кейнс проаналізував макроекономічне середовище, що дозволило пояснити хронічне безробіття того часу, а також запропонувати дії, що забезпечують вихід з глибокої кризи, створення умов для зростання виробництва і подолання масового безробіття.
Які ж методи запропонував Кейнс для виведення економіки з кризи?


0 Відгуків на “Економічні теорії”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук