Чи стане долар деревяним

19 листопада нова європейська валюта пробила абсолютний максимум свого реального існування з 1 січня 1999 року - рівень 1.1978, а протягом першої декади грудня продовжила своє зростання до значень вище 1.2200. Звідки ж такий потенціал до зростання у валюти єврозони, чия економіка переживає не кращі часи, знаходячись в стані рецесії?

Така висока вартість євро пояснюється зовсім не посиленням європейської валюти - це пов'язано з ослабленням позицій американського долара на світовій арені взагалі. Наприклад, з початку року долар США подешевшав в порівнянні з євро майже на 13%, а по відношенню до йене - на 15%. Додамо до цього, що він впав не тільки в порівнянні з основними світовими валютами (євро, британським фунтом, йеной і швейцарським франком), але і по відношенню до валют країн, що розвиваються, - Росії, Бразилії, Мексики і Південної Кореї.

На думку провідного економіста дослідницького центру Economist Intelligence Unit Джерарда Уолша , «ослаблення долара, яке ми зараз спостерігаємо, є зворотною тенденцією в порівнянні з кінцем дев'яностих, коли долар зміцнювався під час феноменального економічного підйому в США. У 2000-му - початку 2001 року долар досяг історичного максимуму (ред.: принаймні, максимуму попереднього десятиліття) до корзини основних валют і був дуже сильним. Сьогодні можна говорити про низхідну фазу циклу і повернення долара на той рівень, на якому він знаходився в 1996-1998 роках».

У зв'язку зі всім вищесказаним виникає питання: чим пояснюється здача доларом завойованих позицій?

Слабкість американської валюти визначається фундаментальними чинниками. З вересня 2002 року темпи зростання ВВП США були невисокими (деяке

прискорення з'явилося літом нинішнього року). Аналітик банку ABN AMRO (Лондон) Азіз Макмехон висловився таким чином: «Низькі темпи зростання на тлі низьких ставок ФРС знижували інтерес іноземних інвесторів до американської економіки, що привело до скорочення попиту на долар».

Важливим чинником, що підірвав позиції долара, стало і те, що із-за страху перед тероризмом було здійснено часткове виведення арабських (зокрема, саудівських) капіталів із США, що продемонструвало зниження привабливості інвестицій в американську економіку.

Іншим найважливішим чинником, що грає проти «вічнозеленого долара», є рекордний дефіцит платіжного балансу США. Останній факт зв'язаний, по-перше, з скороченням іноземних інвестицій (про це ми вже поговорили). А, по-друге, стрімке зростання дефіциту обумовлене зростанням імпорту з Азії. Провідну роль в цьому зіграв Китай: ставши в 2001 році членом ВТО, він кинувся на американський ринок, повною мірою використовуючи власні цінові переваги (поки що Китайський юань жорстко прив'язаний до американської валюти в районі 8. 28 за 1 долар, тому здешевлення долара тільки підвищує конкурентноспособность китайських товарів на міжнародних ринках).


0 Відгуків на “Чи стане долар деревяним”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук