Бреттон – Вудськоє угода

Бреттон-вудськоє угода (Система фіксованих валютних курсів і золотовалютний стандарт)
До Бреттон-вудського угоди міжнародна система валютних курсів базувалася на постулаті: гроші, оборотні в золото, мають ціну золота. Більшість грошей не були обратіми безпосередньо в золото, але обратіми в інші гроші: фунт і долар, які у свою чергу вже обмінюються на золото. У зв'язку з економічними кризами, що продовжуються, а за тим і другою світовою війною, ще до її закінчення союзні уряди домовилися про принципи співпраці щодо підтримки післявоєнних торгових і грошових відносин.
Вже в липні 1944 року, коли друга світова війна вступила у вирішальну стадію, представниками 41 країни, чиї національні валюти мали найбільшу вагу в міжнародних розрахунках, була проведена зустріч «Реформування традиційної системи золотих стандартів національних валют» в Бреттон-вудсе (Нью Гемпшир).
Завдяки тому, що після другої світової війни економіка США була найменше пошкодженою з розвинених країн і США виявилися практично монополістом на ринку золота (за заявою Моргентау - міністра фінансів США - в 1944 році під контролем США знаходилися більше 2/3 всіх світових запасів золота), тільки Сполучені Штати могли гарантувати обмін своєї валюти на золото по оголошеному курсу (до 1948 р. золотий запас США складав вже 3/4 запасу всіх ринкових економік світу).
За наслідками Бреттон-вудськой зустрічі валюта США - долар разом із золотом стала використовуватися як резервна валюта (номінальна вартість валют країн-учасниць системи була встановлена в доларах США або золоті).
В цілях підтримки системи міжнародних розрахунків в 1944 році була створена організація - Міжнародний валютний фонд (МВФ). За угодою про створення МВФ всі країни, що беруть участь у фонді, встановлювали номінальну вартість своєї валюти в доларах США. Фонд кредитував у разі потреби країни-учасниці для виправлення дефіциту платіжного балансу.
Засобом розрахунку між країнами стало золото і долар. (Згідно статті 4 статути МВФ: кожна країна учасниця МВФ повинна повідомити свій грошових паритет в золоті або в доларах США "у вагах і в пробах, вживаних на 1 липня 1944 р.) Долар був визнаний міжнародним платіжним засобом, ставши фактично єдиним еквівалентом золота. Відповідно, практично всі світові ціни стали встановлюватися в доларах США. Центральні банки країн, що входять в МВФ, могли конвертувати долари в золото по твердому курсу (конверсію здійснювали грошові власті США).
США узяли на себе зобов'язання утримувати коливання цін на золото в межах + або - 1 % від ціни в 35 доларів за унцію (1 $ = 888,671 міліграм. золото) і обмінювати долар на золото за ціною 35 доларів за унцію (1947 рік), а решта країн - утримувати коливання національних валют в межах + або - 1 % від затвердженої номінальної вартості шляхом валютних інтервенцій.


1 Відгук на “Бреттон – Вудськоє угода”


  1. 1 Зява

    “кожна країна учасниця МВФ повинна повідомити свій грошових паритет в золоті або в доларах США” ага так вони прямо і повідомляють)))

Залишити відгук