Банки не встояли без держпідтримки

Згідно даним “Огляду банківського сектора Російської Федерації” на 1 квітня 2009 року, який вчора був обнародуваний Банком Росії, темпи падіння основних показників діяльності бан ков в березні прискорилися.
Так, активи банківської системи знизилися за цей період на 2,3% проти 1,9% в лютому, сумарний прибуток банків зменшився на 5,4% (у лютому зниження склало 1%). Об'єм кредитів, виданих банками підприємствам, знизився на 1,5% (у попередньому місяці на 0,4%), фізліцам - на 2,5% (раніше на 1,6%).

Скорочення корпоративного кредитування частково спровокувало посилення відтоку депозитів юрособ - 2% проти 1,5% в лютому. “Підприємства використовували свої депозити для погашення кредитів”, - вважає гендиректор ЦЕА “Інтерфакс” Михайло Матовников. У березні вперше з початку року був зафіксований відтік внесків населення - 0,3% при зростанні в попередньому місяці в 1,7%.
Але зниження цього показника експерти пояснюють валютною переоцінкою. Частка валютних внесків в загальному об'ємі депозитів фізліц складає 13% і з урахуванням того, що в лютому курс рубля був стабільним, а в березні він виріс по відношенню до долара більш ніж 6%, банки зафікси ровалі в звітності зниження об'єму внесків.

Експерти називають динаміку на валютному ринку лише одній з причин різкого погіршення показників банківської діяльності. “Зростання кінця минулого года-начала цього був пов'язаний з переоцінкою, в березні ефект від переоцінки остаточно завершився”, - говорить головний економіст Альфа-банка Наталія Орлова. Нагадаємо, що плавна девальвація рубля, почата в кінці минулого року, була завершена в січні.

В лютому банки змогли компенсувати збитки від основної діяльності за рахунок отриманих коштів держпідтримки (див. “Ъ” від 1 квітня), проте в березні її об'єми різко скоротилися. “Скорочення об'єму засобів, наданих ЦБ в рамках аукціонів прямого репо на 80 млрд крб. в березні в порівнянні з лютим понизило активи”, - пояснює старший економіст банку “Траст” Євгеній Надоршин.
Крім того, в березні відбулося зниження об'єму наданих банкам беззалогових кред ітов ЦБ на 225,8 млрд руб.- до 363,5 млрд крб. “Загальний об'єм підтримки ЦБ знизився в березні на 400 млрд крб., що негативно відбилося на показниках прибутку банків і, в умовах відсутності хороших позичальників, на об'ємах кредитування”, - вважає Наталія Орлова.

Єдиним параметром діяльності банків, що показав в березні поліпшення, став рівень простроченої заборгованості. Темпи зростання прострочення в березні сповільнилися: по корпоративних кредитах приріст склав 11,5% замість 25% в лютому, по роздрібних - приріст скоротився з 6% до 4%.


0 Відгуків на “Банки не встояли без держпідтримки”


  1. Немає коментарів

Залишити відгук